Popis zákroku

Nos tvoří nejvýraznější oblast obličeje. Jeho velikost a tvar se nemusí každému zamlouvat… Pokud tomu tak je, pak je vhodné ho korigovat pomocí operace tzv. rhinoplastiky. Nos je možné zmenšit, modelovat špičku, upravit nozdry nebo vybočení nosní přepážky (septoplastika), která obyčejně způsobuje těžkosti s dýcháním.

Rinoplastika se provádí 2 způsoby – zavřenou a otevřenou metodou. Při zavřeném přístupu je řez veden „naslepo“ uvnitř nosních dírek, a proto po operaci nezůstává žádná jizva. Uzavřený přístup chirurga limituje, protože do nosu nevidí, a proto preferujeme operaci otevřenou metodou, která se realizuje pomocí přídavného řezu na dolním okraji nosní přepážky

Během zákroku se upraví měkká část nosu (chrupavka) nebo tvrdá část (kost) nebo obojí. Nepatrný řez ze spodní strany nosu se zašije a celý nos se zafixuje náplastí nebo sádrou/dlahou. Tamponáda je do nosních dírek zavedena na 24 hodin. Dlahu je třeba nosit 2 až 3 týdny. Během této doby nos sroste do požadovaného tvaru. Modřiny se vstřebávají do 3 týdnů, jemné otoky, převážně tedy v oblasti špičky mizí postupně po dobu až několika měsíců. Po plastice nosu nezůstávají viditelné jizvy.

 

Optimální věk pro tuto operaci je po dosažení 18 let. Hranice věku, při které je doporučováno provádět rhinoplastiku, je do 50 let. Všeobecně je lepší podstoupit korekci nosu v mladším věku. Při starším věku je kůže méně elastická, proto není schopná se tolik přizpůsobit, což může vést k tomu, že výsledek nemusí být dle požadavků a představ.

Operace se provádí v celkové anestezii a trvá 1 – 2,5 hodiny dle rozsahu.  Před zákrokem je nutná konzultace s lékařem a také předoperační vyšetření. 

Pooperační průběh

1
po 1. týdnu kontrola u lékaře
2
po 1- 2. týdnu sundání dlahy a náplastí (určí lékař dle typu operace)
3
do 3. týdne klidový režim
4
po 3 týdnech vstřebání modřin a postupné odcházení otoků

Prsa

Operace zaměřené na úpravu prsou

Tvář

Operace obličeje a dalších částí hlavy a krku

Tělo

Operace zaměřené na úpravy různých partií celého těla